Szkolenia firmy Elsevier z zakresu komunikacji naukowej i publikowania dla pracowników oraz doktorantów

Data: 22.02.2021

Szkolenia przeprowadzi w języku polskim dr Katarzyna Gaca - Zając, absolwentka University of Strathclyde, posiadająca blisko dekadę doświadczenia w pracy naukowej i dydaktycznej w Europie, specjalistka w zakresie baz danych oraz rozwiązań firmy Elsevier dla naukowców.
Planowane są również szkolenia w języku angielskim.
Aby dołączyć do szkolenia, wystarczy kliknąć w odpowiedni link, pod wybranym terminem, kilka minut przed planowanym rozpoczęciem.
Mądry wybór czasopisma
Celem tego szkolenia jest zapoznanie naukowców, doktorantów oraz studentów z dobrymi praktykami w wyborze czasopisma, narzędziami i wskaźnikami bibliometrycznymi, które umożliwiają wybór oraz ocenę czasopism naukowych. Uczestnicy poznają również zasady, o których należy pamiętać korzystając ze wskaźników bibliometrycznych, a także dowiedzą się z jakich narzędzi można korzystać, aby świadomie wybrać dobre czasopismo do opublikowania swojej pracy naukowej. Szkolenie obejmuje również kwestię publikacji w modelu otwartego dostępu.
• 1.03, godz. 10.00-11.15 Link do szkolenia
• 4.03, godz. 15.00-16.15 Link do szkolenia
Proces recenzji naukowej
Podczas tego szkolenia zostanie omówiony szczegółowo temat recenzji, której poddawane są artykuły przed publikacją w rzetelnych czasopismach naukowych. Przedstawione będą zasady realizacji recenzji i jej przebieg, jak również rady oraz sugestie pochodzące od redaktorów oraz recenzentów, mówiące na co warto zwrócić uwagę odpowiadając na uwagi zawarte w recenzji.
• 8.03, godz. 10.00-11.00 Link do szkolenia
• 11.03, godz. 15.00-16.00 Link do szkolenia
Etyka w komunikacji naukowej
Szkolenie to jest dedykowane wszystkim, których interesują podstawy etyki w komunikacji naukowej, a w szczególności w kontekście publikacji w czasopismach naukowych. Omówiona zostanie rola oraz waga etyki w komunikacji, konsekwencje jej naruszeń, a także zakres obowiązków i odpowiedzialności autorów, redaktorów oraz recenzentów. Szkolenie będzie również obejmowało tematykę czasopism oraz wydawnictw drapieżnych, ze szczególnym wskazaniem czego autor powinien oczekiwać od rzetelnego wydawnictwa naukowego.
• 15.03, godz. 10.00-11.00 Link do szkolenia
• 18.03, godz. 15.00-16.00 Link do szkolenia