TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Szkoła Doktorska

Złożenie rozprawy i zakończenie kształcenia

Złożenie rozprawy doktorskiej w szkole doktorskiej

Zgodnie z art. 204 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce kształcenie doktoranta w szkole doktorskiej kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej.

Rozprawa doktorska powinna być złożona do Biura Szkoły Doktorskiej w wersji papierowej wraz z następującymi dokumentami:

  1. streszczeniem rozprawy w j. polskim i angielskim;
  2. pozytywną opinią promotora lub promotorów;
  3. oświadczeniem doktoranta o złożeniu rozprawy doktorskiej oraz o jej oryginalności, samodzielności jej przygotowania i o nienaruszaniu praw autorskich;
  4. autoreferatem dorobku uzyskanego podczas kształcenia w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej, autoreferat należy wypełnić w systemie informatycznym Szkoły Doktorskiej (zakładka Wnioski i podania->Autoreferat dorobku); po zatwierdzeniu autoreferatu przez promotora, należy poinformować Biuro Szkoły Doktorskiej (dokument musi być zatwierdzony przez Dziekana Szkoły Doktorskiej przed wydrukiem) i następnie wydrukować i złożyć w wersji papierowej.

Dziekan Szkoły Doktorskiej na podstawie dokumentacji kształcenia doktoranta w Szkole Doktorskiej (w tym sprawozdań z realizacji indywidualnych planów kształcenia), złożonej rozprawy doktorskiej oraz złożonych wraz z rozprawą dokumentów podanych powyżej dokonuje weryfikacji efektów uczenia się kandydata dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK.

W przypadku stwierdzenia uzyskania efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, doktorant otrzymuje potwierdzenie ukończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej oraz uzyskania efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK. W przypadku  stwierdzenia braku uzyskania efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, doktorant jest informowany o potrzebie poprawienia lub uzupełnienia dokumentacji.


Strona tytułowa rozprawy doktorskiej

Strona tytułowa rozprawy doktorskiej powinna byc przygotowana zgodnie z wzorem w języku polskim lub w języku angielskim.


Jak przygotować się do dokończenia rozprawy doktorskiej?

W celu jak najlepszego przygotowania się do dokończenia rozprawy doktorskiej zachęcamy do zapoznania sie artykułem Ten Simple Rules for Finishing Your PhD.


Stypendium

W momencie złożenia rozprawy w szkole doktorskiej doktorant kończy kształcenia i traci prawo do otrzymywania stypendium doktoranckiego. Jednak zgodnie z art 209 ust. 8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin 4 lat od rozpoczęcia kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.


Złożenie rozprawy w Radzie Dyscypliny Naukowej i wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora

Złożenie rozprawy doktorskiej w szkole doktorskiej opisane powyżej nie jest tożsame z wszczęciem postępowania o nadanie stopnia doktora określonym w art. 189 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W Politechnice Wrocławskiej – zgodnie z § 8 ust. 1 Statutu Politechniki WrocławskiejRada Dyscypliny Naukowej jest organem właściwym do nadawania stopni naukowych doktora w danej dyscyplinie. Oznacza to, że osoba będąca absolwentem Szkoły Doktorskiej PWr, w celu wszczęcia postępowania o nadanie stopnia doktora składa stosowne dokumenty w odpowiedniej Radzie Dyscypliny Naukowej PWr zgodnie z obowiązującym Regulaminem nadawania stopni naukowych na Politechnice Wrocławskiej.

Więcej informacji na temat procedury nadania stopnia doktora w Politechnice Wrocławskiej można znaleźć na stronach internetowych Działu Nauki oraz poszczególnych Rad Dyscyplin Naukowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji w zakresie procedury nadania stopnia proszę się kontaktować z pracownikami administracyjnymi obsługującymi poszczególne Rady Dyscyplin Naukowych.


Przepisy Regulaminu Szkoły Doktorskiej

Zgodnie z § 5 Regulaminu Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej:

  • Kształcenie w danej dyscyplinie kończy się po uzyskaniu efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, co następuje, gdy doktorant zrealizował kursy objęte programem kształcenia dla danej dyscypliny oraz przedłożył rozprawę doktorską wraz z pozytywną opinią promotora lub promotorów.
  • Doktorant ma prawo do złożenia rozprawy doktorskiej przed zakończeniem ósmego semestru pod warunkiem zrealizowania programu kształcenia i osiągnięcia wszystkich efektów uczenia się. Doktorantowi, który złożył rozprawę doktorską wraz z pozytywną opinią promotora lub promotorów przed zakończeniem ósmego semestru i zaliczeniem wszystkich kursów seminarium ujętych w programie kształcenia, dziekan zalicza te kursy, uwzględniając opinię kierownika dyscypliny kształcenia oraz opinię promotora lub promotorów.

Wymagania dotyczące rozprawy doktorskiej

W art. 187 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce określono następujące wymagania dotyczące rozprawy doktorskiej:

  • Rozprawa doktorska prezentuje ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w dyscyplinie albo dyscyplinach oraz umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej lub artystycznej.
  • Przedmiotem rozprawy doktorskiej jest oryginalne rozwiązanie problemu naukowego, oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej albo oryginalne dokonanie artystyczne.
  • Rozprawę doktorską może stanowić praca pisemna, w tym monografia naukowa, zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych, praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna, wdrożeniowa lub artystyczna, a także samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej.
  • Do rozprawy doktorskiej dołącza się streszczenie w języku angielskim, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim. W przypadku gdy rozprawa doktorska nie jest pracą pisemną, dołącza się opis w językach polskim i angielskim.

Ponadto, w § 5 Regulaminu nadawania stopni naukowych na Politechnice Wrocławskiej określono następujące wymagania dotyczące rozprawy doktorskiej:

  • Rozprawa doktorska prezentuje ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w dyscyplinie albo dyscyplinach oraz umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej.
  • Przedmiotem rozprawy doktorskiej jest oryginalne rozwiązanie problemu naukowego, oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej albo oryginalne dokonanie artystyczne.
  • Rozprawę doktorską może stanowić praca pisemna, w tym monografia naukowa, zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych, praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna, wdrożeniowa lub artystyczna, a także samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej.
  • Rozprawa doktorska będąca zbiorem opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych powinna zawierać krótki merytoryczny wstęp przedstawiający główne hipotezy badawcze i najważniejsze wnioski
  • Rozprawa doktorska może być przedstawiona w języku innym niż polski.
  • Rozprawa doktorska, będąca pracą pisemną, powinna być opatrzona streszczeniem w języku angielskim, a jeżeli rozprawa doktorska jest przygotowana w języku obcym, dołącza się dodatkowo streszczenie w języku polskim. W przypadku, gdy rozprawa doktorska nie jest pracą pisemną, dołącza się opis w językach: polskim i angielskim.

Politechnika Wrocławska © 2024