TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Szkoła Doktorska

Ogólne

Tak, Uczelnia nie pobiera żadnych opłat za kształcenie w Szkole Doktorskiej. Są Państwo również zwolnieni z opłat za legitymację.

Tak, według nowych zasad rekrutacji kandydat powinien złożyć potwierdzenie potencjalnego opiekuna naukowego. Zatem konieczne jest skontaktowanie się z potencjalnym promotorem przed złożeniem dokumentów rekrutacyjnych.

Oficjalnie osoba ta zostanie zatwierdzona jako promotor w terminie do trzech miesięcy od podjęcia kształcenia doktoranta w Szkole Doktorskiej.

W celu znalezienia osoby, który potencjalnie mogłaby być opiekunem naukowym, najlepiej skorzystać z bazy promotorów, gdzie znajdują się informacje o wszystkich osobach, które mogłyby być promotorami w Szkole Doktorskiej PWr (link).

Mocno zachęcamy kandydatów do naszej Szkoły Doktorskiej, żeby przed wybraniem promotora zapoznali się z artykułem Ten simple rules for choosing a PhD supervisor. Ponadto, zachęcamy żeby z potencjalnym promotorem omówić szczegóły przyszłej współpracy oraz zakres obowiązków doktoranta (także w zakresie realizacji praktyki zawodowej polegającej na prowadzeniu zajeć dydaktycznych).

Interdyscyplinarność kształcenia w Szkole Doktorskiej polega na możliwości realizacji kursów w innych dyscyplinach niż dyscyplina w której przygotowywana jest rozprawa doktorska. Ponadto, doktoranci mają możliwości prowadzenia badań naukowych w różnych dyscyplinach naukowych. 

Zgodnie z § 6. ust. 1 Regulaminu Szkoły Doktorskiej :

Kształcenie doktoranta odbywa się według indywidualnego planu kształcenia o charakterze interdyscyplinarnym, ustalanego przez doktoranta wspólnie z promotorem na dany okres rozliczeniowy.

Nie, kształcenie w Szkole Doktorskiej odbywa się wyłącznie w trybie stacjonarnym. Zajęcia odbywają się wyłącznie w tygodniu w dni robocze. Nie ma zajęć realizowanych w weekendy.

  • USOS:
    • odczytać komunikaty i wiadomości
    • zobaczyć swoją siatkę zajęć (uwzględniając dni wolne, dziekańskie, rektorskie oraz tygodnie parzyste/nieparzyste)
    • zaimportować plan zajęć do swojego kalendarza na telefonie lub komputerze
    • sprawdzić siatkę zajęć prowadzącego
    • zobaczyć, zatwierdzić lub zareklamować oceny
    • ocenić zajęcia i prowadzących w ankietach
  • Poczta Pracownicza:
    • wysłać e-mail do prowadzącego / biura Szkoły doktorskiej (większość prowadzących sprawdza maile wysłane tylko z tej poczty!)
    • otrzymać informację o nowym komunikacie na USOS
    • uzyskać linki do darmowego oprogramowania
  • ePortal:
    • przejść szkolenie BHP
    • znaleźć materiały od wybranych prowadzących (jeżeli takowe zamieszczają - dowiecie się tego od nich)
    • podejść do niektórych testów / kolokwiów online (jak wyżej)
    • znaleźć materiały e-learningowe
  • System Biblioteczny:
    • przejrzeć katalog książek i czasopism
    • sprawdzić dostępność danej pozycji w bibliotece
    • zarezerwować i wypożyczyć książkę
    • korzystać z zasobów elektronicznych
  • System Parkingów PWr:
    • sprawdzić ilość wolnych miejsc na parkingach na kampusie
    • dodać do systemu rozpoznawanie tablic rejestracyjnych swojego pojazdu na bramkach

Należy niezwłocznie udać się na badania do lekarza medycyny pracy. Badania są bezpłatne. Do skierowania dołączony jest wykaz przychodni, gdzie można wykonać bezpłatnie badanie.

Akty prawne Politechniki Wrocławskiej związane ze Szkołą Doktorską oraz Informacje Dziekana Szkoły Doktorskiej można znaleźć na naszej stronie pod linkiem.

Inne akty prawne Politechniki Wrocławskiej są dostępne w Intranecie uczelni.

Tak, praca zawodowa nie jest przeszkodą, aby być uczestnikiem Szkoły Doktorskiej.

Jednak należy podkreślić, że łączenie realizacji doktoratu z pracą zawodową może prowadzić do opóźnień w realizacji prac badawczych, słabszej jakości realizowanych badań naukowych oraz stwarza ryzyko nieukończenia doktoratu.

Kształcenie w Szkole Doktorskiej PWr trwa 4 lata. Dziekan Szkoły Doktorskiej może przedłużyć termin złożenia rozprawy doktorskiej w przypadku konieczności przedłużenia prowadzenia badań do rozprawy doktorskiej.

Szczegóły są zawarte w § 7 ust. 1 Regulaminu Szkoły Doktorskiej :

Dziekan, na wniosek doktoranta zawierający autoreferat realizacji rozprawy doktorskiej oraz zaktualizowany indywidualny plan badawczy, zaopiniowany przez promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego, po zasięgnięciu opinii właściwego kierownika dyscypliny kształcenia, może przedłużyć termin złożenia rozprawy doktorskiej, w szczególności w przypadku:
1) konieczności prowadzenia długotrwałych badań do przygotowywanej rozprawy doktorskiej, realizowanych w ramach kształcenia w Szkole Doktorskiej;
2) z powodu długotrwałej choroby;
3) wystąpienia zdarzeń losowych;
4) konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny;
5) konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do czwartego roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności;
Przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej powinno być dokonywane wyłącznie na okres przewidywany do złożenia rozprawy doktorskiej i może być ponawiane, w trybie jak wyżej, łącznie na nieprzekraczalny okres dwóch lat.

Każdy doktorant Szkoły Doktorskiej ma prawo do uzyskania kredytu studenckiego na preferencyjnych warunkach, po spełnieniu warunku dochodu na członka rodziny. W 2024 r. limit dochodu na członka rodziny wynosi 3500 zł. Oprocentowanie kredytu zależne jest od marży instytucji kredytowej (max 2 pkt. procentowe) plus mnożnika 1.2 stopy redyskontowej NBP. 
Doktorant zobligowany jest do spłaty 50 % wyliczonego w ten sposób oprocentowania. W 2024 roku oprocentowanie finalne wynosi okolice 4.5 %

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronach podanych poniżej: 
https://ddo.pwr.edu.pl/aktualnosci/kredyt-studencki-jak--ile-i-dla-kogo-47.html
https://www.gov.pl/web/nauka/kredyt-studencki--dowiedz-sie-wiecej
https://www.gov.pl/web/nauka/kredyty-studenckie
https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-o-kredytach-studenckich-doktoranckich
https://nbp.pl/polityka-pieniezna/decyzje-rpp/podstawowe-stopy-procentowe-nbp/

Politechnika Wrocławska © 2025