TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Szkoła Doktorska

Indywidualny plan badawczy

Indywidualny plan badawczy jest jednym z ważnych kamieni milowych realizacji doktoratu. Zgodnie z zapisami ustawy, doktorant jest zobowiązany przedstawić indywidualny plan badawczy Dziekanowi Szkoły Doktorskiej w terminie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia kształcenia. Indywidualny plan badawczy powinien określić temat rozprawy doktorskiej i jej główne tezy oraz szczegółowy harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej z wyszczególnieniem etapów i miejsc prowadzonych badań, w tym terminów zakończenia badań cząstkowych i opracowania ich wyników. Ponadto indywidualny plan badawczy powinien określić termin złożenia rozprawy doktorskiej. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Niezłożenie indywidualnego planu badawczego we wskazanym terminie może być podstawą do skreślenia doktoranta.

Realizacja indywidualnego planu badawczego podlega ocenie śródokresowej w połowie okresu kształcenia – po czwartym semestrze, we wrześniu.

Doktorant, w uzgodnieniu z promotorem lub promotorami, opracowuje indywidualny plan badawczy zawierający w szczególności harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej. W przypadku wyznaczenia promotora pomocniczego indywidualny plan badawczy powinien być przez niego zaopiniowany. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Zgodnie z § 13 ust. 2 Regulaminu Szkoły Doktorskiej, indywidualny plan badawczy powienien zawierać:

  1. temat rozprawy doktorskiej;
  2. uzasadnienie wyboru tematu rozprawy doktorskiej;
  3. zarys aktualnego stanu badań w tematyce rozprawy doktorskiej;
  4. pytania i hipotezy badawcze;
  5. wkład spodziewanych wyników dla rozwoju danej dyscypliny naukowej;
  6. planowane metody badawcze;
  7. termin złożenia rozprawy doktorskiej, który nie może przekraczać daty zakończenia ósmego semestru kształcenia w Szkole Doktorskiej;
  8. termin oddania do druku co najmniej jednego artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej w odpowiedniej dyscyplinie naukowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy (art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b) lub 1 monografii naukowej wydanej przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy (art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a), o których mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 Ustawy; 
  9. streszczenie popularnonaukowe rozprawy doktorskiej w języku polskim i języku angielskim;
  10. określenie planowanej formy współpracy z promotorem;
  11. harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej z wyszczególnieniem etapów i miejsc prowadzonych badań, w tym terminów zakończenia badań cząstkowych i opracowania ich wyników oraz opcjonalnie w zależności od rodzaju prowadzonych badań, wybranych między innymi spośród następujących:
    a) realizacja badań (w tym przygotowanie stanowiska badawczego, przygotowanie materiałów do badań, wykonanie pomiarów/eksperymentów, opracowanie otrzymanych wyników),
    b) przygotowanie i wysłanie artykułu naukowego do redakcji czasopisma naukowego,
    c) wysłanie zgłoszenia patentowego do właściwego urzędu,
    d) opracowanie propozycji wdrożenia dla przemysłu,
    e) udział w konferencjach, warsztatach lub szkołach letnich/zimowych i prezentacja wyników badań,
    f) przygotowanie wniosku i wystąpienie o grant,
    g) mobilność krajowa lub zagraniczna doktoranta (w tym konsultacje naukowe i wizyty studyjne w ośrodkach krajowych lub zagranicznych).

Wzór indywidualnego planu badawczego można znaleźć tutaj.

Do końca pierwszego roku kształcenia.

Dokument należy złożyć w Dziekanacie Szkoły Doktorskiej w wersji papierowej oraz w systemie. Indywidualny plan badawczy powinien być przygotowany wspólnie z promotorem/promotorami. Podpisany dokument przez Doktoranta i Promotor proszę dostarczyć do dziekanatu szkoły Doktorskiej.

Wzór indywidualnego planu badawczego znajduje się tutaj.

- Tak, można zmienieć indywidualny plan badawczy, ale tylko raz po ocenie śródokresowej, jest to określone w § 13 ust. 3 Regulaminu Szkoły Doktorskiej:

W uzasadnionym przypadku, po ocenie śródokresowej, doktorant w uzgodnieniu z promotorem lub promotorami może przedstawić aktualizację indywidualnego planu badawczego. Rozstrzygnięcie o zatwierdzeniu zmienionego indywidualnego planu badawczego podejmuje dziekan po zasięgnięciu opinii właściwego kierownika dyscypliny kształcenia.

Politechnika Wrocławska © 2024