TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Szkoła Doktorska

Doktorat wdrożeniowy

Celem programu „Doktorat wdrożeniowy” ustanowionego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami. Dotychczas odbyło się osiem edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”, do których rekrutacja była realizowana w latach 2017-2024. 

Najważniejsze warunki udziału w programie „Doktorat wdrożeniowy”:

  1. Warunkiem udziału w programie jest przyjęcie do szkoły doktorskiej osoby, która jest albo zostanie zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy przez podmiot, który wyrazi zgodę na jej kształcenie w szkole doktorskiej w ramach programu i zapewni jej opiekuna pomocniczego.
  2. Warunkiem udziału w programie jest wyznaczenie przez wnioskodawcę opiekuna pomocniczego wskazanego przez podmiot zatrudniający doktoranta spośród pracowników tego podmiotu. Opiekunem pomocniczym może być osoba posiadająca:
    1. stopień doktora lub
    2. co najmniej pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności naukowej lub
    3. znaczące osiągnięcia w zakresie opracowania i wdrożenia w sferze gospodarczej lub społecznej oryginalnego rozwiązania projektowego, konstrukcyjnego, technologicznego lub artystycznego, o ponadlokalnym zakresie oraz trwałym i uniwersalnym charakterze.
  3. Zadaniem opiekuna pomocniczego jest monitorowanie postępów doktoranta w prowadzeniu działalności naukowej w ramach przygotowania rozprawy doktorskiej.

Rekrutacja do programu "Doktorat wdrożeniowy" obejmuje następujące etapy:

  • Przygotowanie wniosku projektowego zgodnie z informacjami na stronie ministerstwa.
  • Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej.
  • W przypadku uzyskania finansowania oraz uzyskania pozytywnego wyniku rekrutacji:
    • podpisanie trójstronnej umowy o współpracy w zakresie prowadzenia doktoratu wdrożeniowego między doktorantem, firmą/podmiotem oraz uczelnią,
    • podpisanie umowy stypendialnej między doktorantem i uczelnią.

Więcej informacji dotyczących rekrutacji do programu „Doktorat wdrożeniowy” w Szkole Doktorskiej PWr można znaleźć tutaj, a szczegółowy harmonogram rekrutacji można znaleźć tutaj.

Doktoranci programu „Doktorat wdrożeniowy”, podobnie jak pozostali doktoranci realizują Program Kształcenia w wybranej przez siebie dyscyplinie. Podobnie jak pozostali doktoranci, do realizacji mogą także wybierać kursy spoza programu kształcenia.

Doktoranci wdrożeniowi są zwolnieni z praktyk zawodowych.

Istotną różnicą pomiędzy doktorantami programu „Doktorant wdrożeniowy”, a pozostałymi jest to, iż oprócz promotora (lub promotorów) doktoratu ze strony Uczelni, doktorant taki posiada również opiekuna pomocniczego ze strony firmy, w której doktorant jest zatrudniony.

Przygotowując wniosek projektowy do programu "Doktorat wdrożeniowy" należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • cel naukowy projektu (opis problemu do rozwiązania, stawiane pytania lub hipotezy badawcze);
  • naukowe znaczenie projektu (dotychczasowy stan wiedzy, uzasadnienie podjęcia problemu badawczego, uzasadnienie nowatorskiego charakteru badań, znaczenie wyników projektu dla rozwoju danej dziedziny i dyscypliny naukowej);
  • praktyczne znaczenie i potencjał wdrożeniowy projektu po stronie przedsiębiorstwa zatrudniającego doktoranta, w szczególności:
    • jaki będzie charakter wdrożenia,
    • jakie jest planowane miejsce oraz sposób wdrożenia,
    • znaczenie projektu dla przedsiębiorcy,
    • znaczenie projektu dla polskiej gospodarki,
    • przewidziane zadania wdrożeniowe w harmonogramie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa

Politechnika Wrocławska © 2025