TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Szkoła Doktorska

Projekt doktorski

Pomysł na projekt doktorski jest jednym z najważniejszych elementów ocenianych w czasie rekrutacji do Szkoły Doktorskiej. Opis wstępnej koncepcji rozprawy doktorskiej jest jednym z pięciu kryteriów oceny kandydatów uwzględniany w końcowej ocenie z wagą 10%. Ponadto, w czasie rozmowy kwalifikacyjnej (kryterium oceny z wagą 30%) członkowie komisji rekrutacyjnej pytają kandydata o różne aspekty dotyczące planowanego projektu doktorskiego. Dlatego warto opracować jak najlepszy projekt doktorski.

W tym celu należy zadbać o wcześniejszy kontakt z potencjalnym promotorem i następnie wspólnie opracować projekt doktorski zgodnie z podanymi poniżej wymaganiami. Dla opracowania wysokiej jakości projektu doktorskiego niezbędne jest wykonanie przeglądu literatury naukowej dotyczącej planowanej tematyki doktoratu oraz przeprowadzenie analizy metod badawczych, które mogą być zastosowane w doktoracie.


Opis wstępnej koncepcji rozprawy doktorskiej (nie dłuższy niż 2 strony A4) powinien zawierać następujące informacje:

  • Imię i nazwisko kandydata.
  • Dyscyplinę naukową, w której będzie przygotowywana rozprawa doktorska.
  • Zakres tematyczny rozprawy doktorskiej, w tym wstępne określenie problemu badawczego, hipotezy badawczej i oczekiwanych rezultatów.
  • Wstępny plan badań przewidzianych do realizacji.
  • Uzasadnienie wyboru zakresu tematycznego rozprawy doktorskiej.

Opracowując projekt doktorski warto uwzględnić wymagania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zakresie rozprawy doktorskiej (art. 187):

  • Rozprawa doktorska powinna prezentować ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w dyscyplinie oraz umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej.
  • Przedmiotem rozprawy doktorskiej powinno być oryginalne rozwiązanie problemu naukowego, oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej.
  • Rozprawę doktorską może stanowić praca pisemna, w tym monografia naukowa, zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych, praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna, wdrożeniowa.

Politechnika Wrocławska © 2024