Kształcenie doktorantów wdrożeniowych
Doktoranci wdrożeniowi są kształceni w Szkole Doktorskiej zgodnie z programem kształcenia ustalonym przez Senat Poliechniki Wrocławskiej. Od roku akademickiego 2022/2023 kształcenie w naszej Szkole Doktorskiej odbywa się w języku angielskim.
Program obejmuje następujące kursy obowiązkowe:
- Najnowsze kierunki badań w dyscyplinie, 30h. Kurs obejmuje zagadnienia dotyczące przedstawienia głównych tendencji rozwojowych dyscypliny naukowej oraz fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji w kontekście badań naukowych realizowanych w dyscyplinie.
- Seminarium sprawozdawcze dyscypliny, 4x15h. Kurs obejmuje następujące zagadnienia: prezentacja postępów realizacji rozprawy doktorskiej i ich krytyczna ewaluacja; dyskusja dotyczącą tematyki badań związanej z realizowaną rozprawą doktorską; wykorzystywanie wiedzy z różnych dziedzin nauki do twórczego identyfikowania, formułowania i innowacyjnego rozwiązywania problemów badawczych poruszanych w rozprawie; metodologia badań naukowych w obszarze realizowanej rozprawy doktorskiej; przygotowanie do prezentacji na konferencjach naukowych oraz przygotowanie do obrony rozprawy doktorskiej; komunikowanie się na tematy specjalistyczne w stopniu umożliwiającym aktywne uczestnictwo w międzynarodowym środowisku naukowym; upowszechnianie wyników działalności naukowej; inicjowania debaty i uczestniczenia w dyskursie naukowym.
- Warsztat badacza 30h. Kurs obejmuje następujące zagadnienia: metodologia badań naukowych; zasady upowszechniania wyników działalności naukowej; fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji; ekonomiczne i inne istotne uwarunkowania działalności naukowej; podstawowe zasady transferu wiedzy do sfery gospodarczej i społecznej oraz komercjalizacji wyników działalności naukowej; zasady wykorzystywania wiedzy z różnych dziedzin nauki do twórczego identyfikowania, formułowania i innowacyjnego rozwiązywania złożonych problemów o charakterze badawczym; planowania i realizowania indywidualnych i zespołowych przedsięwzięć badawczych, także w środowisku międzynarodowym; wypełnianie obowiązków społecznych badacza; podtrzymywanie i rozwijanie etosu środowisk badawczych.
- Aspekty etyczne i prawne działalności naukowej, 15h. Kurs obejmuje zagadnienia dotyczące prawnych i etycznych uwarunkowań działalności naukowej, w tym: etyka badań naukowych; uczciwość i wiarygodność w nauce; społeczna odpowiedzialność uczelni; problem ochrony danych osobowych w badaniach naukowych; prawo autorskie a swoboda badań naukowych; utwory współautorskie; umowy o prace badawczo-rozwojowe; prawo własności przemysłowej.
- Rozwój osobisty, 15h. Kurs obejmuje zagadnienia dotyczące kształtowania i doskonalenia umiejętności samodzielnego planowania i działania na rzecz własnego rozwoju; kształtowanie i doskonalenie umiejętności organizowania i wspierania rozwoju innych osób. Kurs obejmuje podstawową wiedzę psychologiczną i przedstawia wybrane kompetencje trenerskie. Doktorant w trakcie kursu pracuje nad rozumieniem siebie, swoich potrzeb, kompetencji i słabości związanych z życiem prywatnym i zawodowym. Doktorant w trakcie jego trwania uczy się skuteczniej komunikować się z innymi i osiągać zamierzone cele oraz jak strategicznie reagować na potrzeby innych. Kurs podnosi także świadomość znaczenia zaufania i współpracy w grupie.
- Umiejętności dydaktyczne, 15h. Kurs obejmuje zagadnienia dotyczące nowoczesnych metod i technik prowadzenia zajęć dydaktycznych, w tym: kształtowanie i doskonalenie umiejętności planowania zajęć lub grupy zajęć i realizowania ich z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi. Celem kursu jest kształtowanie i doskonalenie umiejętności planowania, organizowania i realizowania procesu kształcenia i wychowywania studentów. Kurs przygotowuje do podjęcia roli nauczyciela akademickiego oraz zachęca do refleksji nad doskonaleniem własnego warsztatu dydaktycznego.
Doktoranci mają również możliwość realizacji kursów nadobowiązkowych:
- Kursy wybieralne, 60h.
- Język obcy, 2x30h.