TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Szkoła Doktorska

Kształcenie

Kształcenie doktorantów w Szkole Doktorskiej trwa 8 semestrów i jest prowadzone w dyscyplinach, w których Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. 

Najważniejsze etapy (kamienie milowe) kształcenie w Szkole Doktorskiej to:

  • Wyznaczenie promotora w terminie 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia kształcenia.
  • Złożenie indywidualnego planu badawczego w terminie 12 miesięcy  od dnia rozpoczęcia kształcenia.
  • Ocena śródokresowa realizacji indywidualnego planu badawczego w połowie okresu kształcenia (czyli po 2 latach kształcenia).
  • Realizacja kursów obowiązkowych określonych w programie kształcenia do końca 2 roku kształcenia (poza seminariami sprawozdawczymi realizowanymi także na 3 i 4 roku kształcenia).
  • Złożenie rozprawy doktorskiej z pozytywną opinią promotora w terminie określonym w indywidualnym planie badawczym (nie później niż do końca 4 roku kształcenia).

Liczbę godzin dydaktycznych (praktyk zawodowych) reguluje Program Kształcenia.

Dla doktorantów rozpoczynających kształcenie od roku akademickiego 2021/2022, obowiązująca liczba godzin dydaktycznych (wymair praktyki zawodowej) na I i IV roku wynosi 30, natomiast na roku II i III - 60 godzin. Doktoranci programu „Doktorat wdrożeniowy” są zwolnieni z odbywania praktyk.

Doktorant może wnioskować do Prorektora ds. Nauki za posrednictwem Dziekana Szkoły Doktorskiej o zwolnienie częściowe lub całkowite z praktyk zawodowych, szczegółowe przepisy w tym zakresie są zawarte w § 4 ust. 12 Regulaminu Szkoly Doktorskiej.

Praktyki zawodowej nie można odrobić ani nadrobić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami doktorant nie może realizować praktyki zawodowej u innego doktoranta, tzn. że jeśli doktorant np. ze studiów doktoranckich prowadzi samodzielnie zajęcia to Państwo nie mogą u niego zrealizować praktyki na zasadzie współuczestnictwa.

Doktorant może realizować praktykę wyłącznie w Politechnice Wrocławskiej we Wrocławiu. Nie ma możliwości realizacji praktyki w filiach / ośrodkach zamiejscowych.

W kwestii zapisów zapraszamy do zapoznania się z instrukcją.

W celu wypełnienia sprawozdania za semestr należy zalogować się do systemu Szkoły Doktorskiej
 
Instrukcja dotycząca wypełniania sprawozdań semestralnych:

  • Wybierz przycisk „LOGOWANIE”
  • Zaloguj się używając standardowego loginu: Imię.Nazwisko@pwr.edu.pl
  • Przy pierwszym logowaniu uzupełnij swoje dane osobowe! WAŻNE – DANE OSOBOWE muszą być zgodne ze złożonym wcześniej oświadczeniem!
  • Wejdź w zakładkę „Raporty”, a następnie „Sprawozdania”, następnie wybierz semestr, za który składasz sprawozdanie.
  • Edytuj sprawozdanie i uzupełnij je. Zrealizowane kursy uzupełnij klikając w „dodaj wybrany”.
  • Po uzupełnieniu sprawozdania zapisz je i wyślij do Promotora przyciskiem „Wyślij do promotora”.
  • W chwili wysłania sprawozdania do Promotora przycisk ,,Drukuj” jest nieaktywny. Wydrukowanie sprawozdania będzie możliwe po zaakceptowaniu przez Promotora. W przypadku braku akceptacji przez Promotora należy skontaktować się z Promotorem.
  • Przy każdej edycji sprawozdania konieczna jest akceptacja nowej wersji przez Promotora.
  • Zaakceptowane sprawozdanie należy wydrukować i dostarczyć do Dziekanatu Szkoły Doktorskiej (bud. A-1, pok. 313)

Doktoranci posiadają indeks elektroniczny w systemie JSOS (nie ma indeksu papierowego). Prowadzący zobowiązani są do wpisywania ocen do systemu.

Zasady kształcenia językowego oraz certyfikacji doktorantów Szkoły Doktorskiej w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej oraz lista honorowanych certyfikatów i dyplomów zwalniających z obowiązku realizowania wymaganego lektoratu w wymiarze podanym w obowiązującym programie kształcenia są zawarte Zarządzeniu Wewnętrzym 68/2021 załącznik nr 1 znajduje się tutaj.

Wykaz czynności oraz dokumentów dla doktoranta realizującego kształcenie w Szkole Doktorskiej znajduje się tutaj.

- Za doktorantów są standardowo odprowadzane składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa i fundusz pracy. Tylko niektóre osoby są dodatkowo zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Składka chorobowa też jest dobrowolna. Należy pamiętać, że osoby do 26 roku życia podlegają ubezpieczeniu rodziców.

Do ubezpieczenia zdrowotnego trzeba zgłosić się osobiście wypełniając dokumenty w Dziekanacie Szkoły Doktorskiej w przypadku, gdy spełnia się wszystkie z następujących warunków:

  • Doktorant ma skończone 26 lat (do tego momentu powinien być na ubezpieczeniu zdrowotnym rodziców)
  • Doktorant nie posiada umowy o pracę, bądź umowy zlecenia
  • Doktorant nie posiada pracującej żony
  • Doktorant nie ma działalności gospodarczej, ani rolniczej
  • Doktorant nie posiada ustalonego prawa do emerytury, bądź renty

Do ubezpieczenia zdrowotnego można wówczas zgłosić siebie oraz pozostałych członków rodziny wypełniając nastepujące dokumenty:

ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeni (wzór)

ZUS ZWUA - wyrejestrowanie z poprzedniego tytułu ubezpieczeniao (obowiązkowe takze przy zmianie kodu ubezpeiczenia na 1812 - czyli z ubezpeiczeniem zdrowotnym)

ZUS ZCNA - zgłoszenie członków rodziny.

Jeśli w systemie EWUŚ doktorant jest zaznaczony na czerwono, to być może:

  • Nie zgłosił się do ubezpieczenia, choć spełnia powyższe warunki
  • Był zgłoszony do ubezpieczenia np. jako członek rodziny, lecz miał umowę zlecenie, lub umowę o prace na czas określony i po jej zakończeniu nie został ponownie zgłoszony np. jako członek rodziny

W przypadku planowania wyjazdu za granice proponujemy wyrobienie sobie karty EKUZ. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie.

Cudzoziemcy mogą być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem podpisania stosownej umowy z NFZ. Więcej informacji na stronie.

Podstawą do zwolnienia są certyfikaty i dyplomy, w tym m.in.:
• lektorat Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej -zrealizowany kurs C1.2 lub C2.1,
• lektorat/ocena z egzaminu centralnego – inne uczelnie – zrealizowany poziom C1 lub C2/egzamin centralny zdany na poziomie C1 lub C2
• dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych lub studiów podyplomowych za granicą lub w Rzeczypospolitej Polskiej – uznaje się język wykładowy, jeżeli językiem wykładowym był wyłącznie język obcy.
Pełna lista dokumentów uprawniających do zwolnienia z obowiązku realizacji lektoratów znajduje się w ZW 68/2021 w sprawie Zasad kształcenia językowego oraz certyfikacji doktorantów Szkoły Doktorskiej w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej.

Tak, doktoranci mogą realizować kursy spoza oferty Szkoły Doktorskiej. Aby uzyskać na to zgodę Dziekana Szkoły Doktorskiej, należy złożyć w naszym biurze wniosek o realizację kursu spoza oferty. Wzór wniosku dostępny na naszej stronie https://szd.pwr.edu.pl/doktoranci/wzory-dokumentow-i-podan.
Po zakończeniu semestru należy pamiętać o dostarczeniu potwierdzenia zaliczenia kursu i wpisaniu oceny z zaliczenia w sprawozdaniu semestralnym/ rocznym w systemie Raporty (dodać kursy „uznane na wniosek”).

Jeśli kurs nie zostanie uruchomiony, to doktorant zostaje z takiego kursu wypisany administracyjnie. Warto wiedzieć, że mniej prawdopodobne do uruchomienia są kursy z zapisaną mniejszą liczbą osób (poniżej 5). Informacje na temat liczby zapisanych osób znajdują się w USOS WEB.
Jeśli zaistnieje konieczność wypisania się z kursu, to należy to zrobić na początku semestru – w okresie korekt zapisów, lub zaraz po nich. Wypisanie się z grupy uruchomionej w trakcie trwania semestru wiąże się z koniecznością uzyskania zgody prowadzącego. Nie ma możliwości wypisania z kursu, gdy została już wystawiona ocena.

Aby mieć pewność, że wszystkie wymagania wynikające z programu kształcenia zostały wypełnione, należy porównać kursy ujęte we właściwym programie (dostępnym na naszej stronie https://szd.pwr.edu.pl/ksztalcenie/programy-ksztalcenia) z kursami znajdującymi się w karcie B w naszym systemie https://raporty.szd.pwr.edu.pl/ W przypadku wątpliwości lub stwierdzenia braków należy skontaktować się z biurem Szkoły Doktorskiej.

Kursy „Dydaktyka Szkoły Wyższej I” i „Dydaktyka Szkoły Wyższej II” nie są kursami obowiązkowymi dla doktorantów Szkoły Doktorskiej, którzy rozpoczęli kształcenia po 1.10.2022 r. Jednak zgodnie z ZW 75/2023 w sprawie obowiązku ukończenia „Kursu dydaktyki szkoły wyższej” przez pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych Politechniki Wrocławskiej zaliczenie tych kursów jest wymagane, aby w przyszłości prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów jako pracownik Politechniki Wrocławskiej.
Jest to kurs, którego realizacja nie wynika z programu kształcenia Szkoły Doktorskiej i jest traktowany jest jako kurs dodatkowy, czyli ten kursu nie należy do kategorii kursów wybieralnych.
Zaliczenie kursu „Dydaktyka Szkoły Wyższej I” pozwala na zwolnienie z kursów obowiązkowych: Personal development oraz Teaching skills, ponieważ kurs „Dydaktyka Szkoły Wyższej I” zapewnia te same efekty kształcenia co obydwa wymienione kursy. W tym celu należy złożyć w naszym biurze wniosek do Dziekana Szkoły Doktorskiej. Wzór wniosku dostępny na naszej stronie https://szd.pwr.edu.pl/doktoranci/wzory-dokumentow-i-podan.
Po zakończeniu semestru należy pamiętać o dostarczeniu potwierdzenia zaliczenia kursu i wpisaniu oceny z zaliczenia w sprawozdaniu semestralnym/ rocznym w systemie Raporty (dodać kursy „uznane na wniosek”).

Kurs „Warsztat badacza” nie musi być realizowany w dyscyplinie kształcenia doktoranta. Kursami, które obowiązkowo należy realizować zgodnie ze swoją dyscypliną są:
- „Najnowsze kierunki badań w dyscyplinie”
- „Seminarium sprawozdawcze dyscypliny”, w którym należy uczestniczyć w każdym semestrze letnim.

Co do zasady zajęcia dla doktorantów Szkoły Doktorskiej prowadzone są w trybie stacjonarnym. Zdarza się, że niektóre zajęcia odbywają się zdalnie. W takim przypadku w USOS WEB widnieje jako miejsce odbywania zajęć „sala wirtualna”. Wymaga to każdorazowo zgody Dziekana Szkoły Doktorskiej. Z wnioskiem o prowadzenie zajęć w formie zdalnej może wystąpić prowadzący wskazując powody konieczności prowadzenia kursu w formie on-line.

Politechnika Wrocławska © 2024